Vakuumska tehnika za profesionalno rabo
| Članek je bil prebran 222 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

V industrijski proizvodnji dobrin večkrat naletimo na problem hitrega vpenjanja obdelovanega kosa. Avtomatizirani procesi zahtevajo hitro in učinkovito prestavljanje posameznih sestavnih delov na mesta, kjer se obdelujejo. Večkrat je treba tudi samo zagotoviti hitro zlaganje že obdelanih kosov na kup, ali pa na drugo delovno mesto. Pri manjših elementih nepravilnih oblik je potrebna uporaba avtomatskih klešč, vpenjal z linearnimi aktuatorji ali drugih rešitev. Za ploske elemente, katerih površina je relativno gladka vsaj z ene strani, pa pride v poštev tudi vakuumska tehnika.

vakuumska prijemala

Področja, kjer se uporablja vakuumska tehnika

Vakuumska prijemala, ki predstavljajo glavnino vakuumske tehnike, se največ uporablja pri manipulaciji steklenih in kovinskih plošč ter delov, povezanih z njimi. Z vakuumskimi prijemali se z lahkoto prijema tovrstne dele, pripadajoči aktuator ali robotska roka pa jih lahko zagrabi čvrsto in v trenutku tudi spusti na želeno mesto. Steklarska industrija je tako eden glavnih uporabnikov vakuumske tehnike, poleg tega pa se posamezni elementi najdejo tudi v strojih za proizvodnjo izdelkov iz pločevine, kovinskih plošč, keramike in podobnih surovin.

Strojni elementi vakuumske tehnike

Vakuumska tehnika zajema nabor elementov, ki izkoriščajo zračni tlak za prijemanje sestavnih delov, pa naj bodo ti iz stekla, keramike, plastičnih mas ali pa kovinske pločevine. Glavni strojni elementi na tem področju so vakuumski priseski. Izdelani so iz mehke gume različnih tipov, ki je pritrjena na držala. Vakuum zagotavlja centralni sistem z zračno črpalko, ali pa je ta zagotovljen s pomočjo vakuumskih generatorjev na Venturijev učinek. Guma za vakuumske priseske je pogosto narejena iz mehke poliuretanske mase, ki dobro blaži morebitne udarce materiala, obenem pa je sposobna premagati tudi manjše neravnine. Tako se kakovostni vakuumski priseski trdno držijo ploskve, ventil za izpihovanje pa omogoča takojšnjo izpustitev.

Podporni strojni elementi pri vakuumski tehniki pa so vakuumski generatorji / ejektorji, ki dovajajo negativen tlak na priseske ter omogočajo njegovo kontrolo, vključno z izpihom. Vakuumski razdelivci omogočajo priklop več priseskov na enoten vir vakuuma. Šobe za izpihovanje omogočajo izpust prijema in so največkrat integrirane v vakuumske generatorje. Ne smemo pa pozabiti še na senzorje tlaka, ki sporočajo, ali je izdelek sploh pripet, krmilnike za upravljanje s tlakom in vzmetne nosilce najrazličnejših oblik. Nosilci morajo biti narejeni z mislijo na blaženje udarcev. Do določene mere to nalogo opravlja že sama guma v priseskih, vseeno pa je za občutljive materiale potrebno dodatno blaženje.

Vakuumska tehnika zajema tudi posebne tipe vakuumskih priseskov

Za manipulacijo materialov se včasih uporabljajo magnetni priseski, ki niso odvisni od zračnega vakuuma. Oblikovani so zelo podobno, a so zaradi odsotnosti vakuumskega generatorja bolj kompaktni in se lažje vgradijo v tesne prostore. Delujejo na princip elektromagneta, ki v gumo vgrajen kovinski disk povleče k sebi, s tem pa ustvari vakuum na lokalnem področju, kjer se prisesek stika z obdelovancem. Tak sistem potrebuje le vir električne energije in krmilnik; tako odpadejo vsi zračni vodi, črpalka oziroma kompresor ter zračni ventili.

© 18. 05. 2024 - hitrinakup. Oglaševanje.