Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Verjetno si nihče izmed nas ne želi biti eden izmed udeleženih v prometni nesreči, pa tudi če gre le za kakšno prasko ali zvito avtomobilsko karoserijo. Kljub temu so prometne nesreče del prometa in mobilnosti, zato moramo kot odgovorni vozniki vedeti, kako ravnati, če se slučajno znajdemo udeleženi v prometni nesreči – tako doma, kakor na tujem. Prometnih nesreč je več ravno v času poletnih mesecev, ko je na naših cestah tudi več voznikov. Povrh vsega je veliko voznikov med poletjem na naših cestah iz tujine, kar pomeni, da cest in signalizacije ne poznajo tako dobro, kakor domačini, to pa še poveča možnost za nastanek raznih prometnih nezgod. Kaj torej storiti, če smo udeleženi v prometni nesreči?

prometna varnostVozilo varno ustavite in označite kraj nesreče

Najprej je najpomembneje, da svoje vozilo čim varneje in hitreje ustavite, če je mogoče ga je smiselno ustaviti na odstavni pas, da s tem kar čim manj ovirate preostale udeležence v prometu. Priporočljivo je, v kolikor je to seveda izvedljivo, omogočiti prevoznost ceste za vse ostale voznike. Kraj nesreče morate nadalje ustrezno zavarovati in tudi označiti – v ta namen uporabite varnostni trikotnik, ki bo mimo vozečim se vozilom dal jasen znak, da se je na mestu zgodila nesreča in bodo temu primerno tudi prilagodili svojo vožnjo. Varnostni trikotnik v nočnem času dopolnimo še s svetlobnim telesom, npr. utripajočo lučjo, baklo, svetilko, itd. Varnostni trikotnik namestimo na cesto tudi v primeru okvare vozila.

Varnost je prva

Še posebej na hitrih cestah in pa avtocestah je pomembno, da najprej poskrbimo za varnost sebe in potnikov. Hitrosti na tovrstnih cestah so namreč višje, kar pomeni, da so izidi prometnih nesreč toliko hujši. Najpomembneje je, da pred izstopanjem iz vozila dobro preverimo, ali je to za nas sploh varno. Ko izstopimo iz avtomobila, se je najbolje umakniti za varnostno ograjo in od tam obvestiti policijo, reševalce, itd. Nikoli ni dobro hoditi okoli vozila in ocenjevati, kolikšna je škoda – to v trenutku nesreče sploh ni bistvenega pomena. Policija se običajno na klice o nesrečah odzove zelo hitro in oni tudi znajo ustrezno poskrbeti za ustrezno zavarovanje kraja nesreče. Avtomobile je v vsakem primeru najbolje umakniti skrajno desno (ali na odstavni pas). V primeru nesreče v predoru, je pomembno, da vozilo čim prej zapustimo in opazujemo oznake v tunelu, ki kažejo, v katero smer je krajša pot do izhoda. V kolikor je v nesreči tudi kakšen poškodovanec, je pomembno, da mu znamo in zmoremo nuditi prvo pomoč, nekdo drug pa naj ta čas pokliče reševalce. Prva pomoč je včasih bistvena za preživetje poškodovanih, zato svoje znanje o tem redno obnavljajte, da boste v primeru nesreče vedeli postopati.

Preverite več o Citroen Berlingo Multispace – spletna stran.

Kdaj klicati policijo?

Policije se ob manjših materialnih škodah običajno ne kliče. To so nesreče, v katerih ni nihče poškodovan, sami udeleženci v nesreči pa se dogovorijo, kako je prišlo do nesreče, poslikajo kraj nesreče, nato pa vozila umaknejo ob rob ceste. Z voznikom ali vozniki, ki so še udeleženi v prometni nesreči, je potrebno izmenjati osebne podatke, o zavarovalnici in o vozilu. Na kraju nesreče se izpolni tudi Evropsko poročilo o prometni nezgodi, s čimer uredimo potrebno dokumentacijo za zavarovalnico. Na kraju nesreče se z drugim udeleženim voznikom načeloma dogovorimo tudi o krivdi, v kolikor pa je nesreča povzročena iz objektivnih razlogov (npr. žival na cestišču), potem krivdo ugotavljajo bodisi na zavarovalnici bodisi policisti.

Policijo je vendarle treba poklicati v primeru večje materialne škode ali v primeru telesnih poškodb. Policiste se pri tem mora opozoriti, če se sumi, da je kdo od udeleženih  v nesreči pod vplivom alkohola. Prav tako je pomemben podatek tudi ta, če je v nesreči udeleženo vozilo s tujo registracijo ali pa če kateri izmed udeležencev ne želi dati svojih podatkov ali pa se udeleženci o nesreči ne morejo sporazumeti. Policiste se kliče tudi, v kolikor eden izmed udeležencev pobegne s kraja nezgode ali pa če sumite, da je bila nesreča s strani enega izmed udeležencev povzročena namenoma. Policijo je treba obvestiti tudi v kolikor kateri izmed udeležencev ne želi podpisati Evropskega poročila o prometni nesreči ali pa ga nobeden izmed udeleženih nima pri sebi. Če se kliče policijo, potem je potrebno vozila do prihoda policistov pustiti v nespremenjenem položaju. Edina izjema je nudenje pomoči telesno poškodovanim udeležencem in zagotavljanje varnosti za ostale udeležence v prometu. Na kraju nesreče morajo na prihod policistov počakati tudi vsi tisti, ki so bili pri nesreči navzoči v vlogi prič.

Prometna nesreča v tujini ali nesreča s tujcem

Če smo soudeleženi v nesreči s tujcem, moramo podrobno zapisati vse pomembne podatke o vozniku in avtomobilu (to pomeni ime, priimek, registrska oznaka, tip in znamka vozila, ime zavarovalnice, številka zavarovalne police ali zelene karte, izpolnjeno Evropsko poročilo o prometni nesreči). V primeru nesreče s tujcem, kjer nastane večja ali srednje velika škoda, je v vsakem primeru bolje poklicati policijo. Za oškodovanca je pomembno tudi to, da vzame kopijo povzročiteljeve zelene karte – to je še posebej nujno, če vozilo ni registrirano v državi članici EU. To je osnova, na podlagi katere se nato lahko vloži odškodninski zahtevek pri slovenskih zavarovalnicah, te pa nato uredijo vse potrebno s tujimi zavarovalnicami.

V primeru prometne nesreče v tujini je najbolje poklicati policijo, če pa je škoda res majhna, je dovolj izpolniti Evropsko poročilo o prometni nesreči in si izmenjati vse pomembne podatke. Če se odločimo poklicati policijo, to gotovo olajša ugotavljanje stanja, s tem pa se tudi izognemo raznim nesoglasjem in sporom. Policija uredi zapisnik o nesreči, tujcu pa izda tudi potrdilo o poškodbi vozila tuje registracije – to potrdilo olajša prehod preko državne meje nazaj domov. Postopek z zavarovalnico doma je enak, kakor če bi se vam prometna nesreča zgodila na domačih tleh, udeleženec v nesreči pa bi bil tujec.

Preverite tudi, ali se splača kupovati rabljena vozila ali ne! Več v prispevku!

© 18. 05. 2024 - hitrinakup. Oglaševanje.