Odprti ali ločeni bivalni prostori?
| Članek je bil prebran 1.176 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Bivalni prostori so bili v preteklosti precej ločeni, posamezni prostori pa so veljali za ločene bivalne enote. Potem je pri načrtovanju prostorov prišlo do precej sprememb, ena največjih med njimi je bilo gotovo to, da so prostori postali povezani in odprti. Pri tem so na ta način sprva načrtovali predvsem bivalne prostore (kuhinja, jedilnica, dnevni prostor, itd.), nekateri oblikovalski trendi pa so šli celo v to smer, da so naredili povezane oziroma odprte prav vse prostore. Se predstavljate, da bi imeli spalnico ali kopalnico kar odprto v bivalni prostor ali pa se vam to zdi vdor v vašo intimo? Poglejmo si, kaj so prednosti in kaj morebitne slabosti odprtih ali ločenih bivalnih prostorov.

notranji prostoriOdprta arhitekturna zasnova prostorov

Ključna prednost odprtega prostora je gotovo povezanost vseh prostorov. Za večino je sprejemljivo, če so povezani dnevna soba, kuhinja, jedilnica in morda še predsoba, medtem ko so spalnica, kopalnica, shramba, pisarna, ipd. prostori, ki povečini ostajajo ločeni od preostalega dela doma. Povezanost oziroma odprtost kuhinje, jedilnice in dnevne sobe je zelo primerna, ko imamo na obisku goste, precej pozitivno pa vpliva tudi na družinsko povezanost. Ker največ časa preživimo ravno v dnevnih prostorih in glede na to, da odprta zasnova pomeni, da smo lahko ves čas v stiku z drugimi družinskimi člani, odprti prostori torej pomenijo več družinskega časa. Če se odločimo za odprt bivalni prostor, to pomeni, da smo z gosti ali družino povezani tudi med kuhanjem ali pospravljanjem kuhinje. Včasih je bila kuhinja ločena od drugih dnevnih prostorov, zato je bilo to za gospodinjo lahko precej zoprno. Pomanjkljivost odprtih kuhinj je morda le vonj, ki nastaja pri kuhanju, kar pa danes precej učinkovito rešujejo zmogljive kuhinjske nape. Za odprte spalne prostore ali kopalnice se odloči manj ljudi, takšne zasnove pa veljajo za zelo minimalistične in sodobne. V praksi to pomeni spalnice, kopalnice ter druge prostore brez vrat, zato je takšna zasnova nekoliko manj primerna za družine z otroci, ko si tako starši kakor otroci želijo več zasebnosti. Pogosteje je mogoče videti odprte prehode med spalnico in pripadajočo kopalnico, zelo priljubljene so celo steklene stene med obema prostoroma.

Zaprti in ločeni notranji prostori

Tako so bile grajene hiše v preteklosti in pri prenovah ljudje povečini takšne stene rušijo. Še posebej neželena je stena med kuhinjo in dnevno sobo. Še vedno je zaželeno, da je spalni del stanovanja ali hiše nekoliko oddaljen od bivalnega dela doma, s čimer si zagotovimo več miru in udobnejši počitek. Seveda to pomeni tudi, da te prostore od hodnika in ostalih prostorov ločujejo vrata. Vrata tako razumemo kot nekakšno zaščito zasebnosti oziroma intimnosti in zdi se, da bodo naše spalnice, kopalnice in še kak prostor tudi v prihodnje še ostali zaprti. Še posebej priročna so vrata za v shrambo ali sobo za raznoliko kramo, s katerimi zakrijemo nered, ki pogosto vlada v tovrstnih prostorih. Prav tako odprta bivalna zasnova ne pride v poštev pri prostorih, namenjenih za delo (domača pisarna) ali za študij, kjer potrebujemo mir in bi nas hrup ter dogajanje iz dnevnih prostorov motil pri našem razmišljanju.

Preberite si tudi o pomenu naravne svetlobe v vašem domu.

© 18. 05. 2024 - hitrinakup. Oglaševanje.