Les je naravno bogastvo
| Članek je bil prebran 1.603 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Slovenija je izjemno gozdnata dežela. Po poraščenosti z gozdovi smo na kar tretjem mestu v Evropi in tudi v svetu smo znani po kakovostnem lesu. Žal se mnogokrat zdi, da ta naravni vir in potencial premalo izkoriščamo. Veliko lesa namreč še vedno izvažamo v Avstrijo in Italijo, kjer večino našega lesa uporabljajo za najkvalitetnejše lesene izdelke in pri leseni gradnji. Včasih se tudi na področju lesne industrije zdi, da manjka neka enotna nacionalna politika in da je žal tudi v tem primeru kovačeva kobila precej bosa.

lesena gradnjaLesena gradnja

Les v tujini že s pridom izkoriščajo za gradnjo hiš. Pri nas po bežnem preletu naselij in vasi opazimo, da je lesena gradnja še v povojih, saj le tu in tam srečamo kakšno hišo, ki je povsem iz lesa. Ali to torej pomeni, da v Sloveniji les premalo cenimo in ne izkoriščamo dobro naše naravne vire?
V arhitekturi bi bilo smotrno čim več razmisleka nameniti uporabi lesa pri gradnji. Les ima namreč nekatere nesporne prednosti, ki jih drugi materiali, ki se uporabljajo, preprosto nimajo. Graditi hišo iz lesa pomeni, da smo se odločili za hitro, varčno, zdravju prijazno, požarno in potresno varno, natančno in fleksibilno gradnjo. Ker gre pri lesu za obnovljiv naravni vir, to pomeni, da ga lahko s pridom izkoriščamo brez bojazni, da bi naslednje generacije ostale brez njega – seveda pod pogojem, da je njegovo izkoriščanje smotrno in premišljeno. Letos imamo po katastrofi z žledom lesa, ki ga je potrebno porabiti, v Sloveniji še posebej veliko. Lesena gradnja je tudi del naše tradicije in kulture, saj je ena izmed najbolj prepoznavnih slovenskih stavb ravno leseni kozolec. Ostanimo zvesti tradiciji in se odločimo za naravno leseno gradnjo.

© 18. 05. 2024 - hitrinakup. Oglaševanje.