Kako se izogniti demenci?
| Članek je bil prebran 1.242 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Demenca je kronična možganska bolezen, ki prizadene temeljne možganske funkcije, med njimi spomin, sposobnost govornega izražanja, prostorsko in časovno orientacijo ter mišljenje. Bolezen običajno prizadene starostnike, število obolenj pa s starostjo narašča. Demenca velja za bolezen starosti. Pred 65. letom starosti naj bi za to boleznijo obolel le 1% ljudi, po tem letu pa odstotek obolelih naglo narašča. Po 90. letu naj bi tako za demenco obolelo že skoraj 60% prebivalstva. Najpogostejša oblika demence je Alzheimerjeva bolezen, za katero se še danes ne ve, zakaj nastane. Alzheimerjeva bolezen predstavlja preko 80% vseh demenc.

Kako prepoznamo bolezen?

MožganiDemenca se običajno začne z naslednjimi znaki: spominske motnje, težave z govorom in drugimi spoznavnimi sposobnostmi, težave s prostorsko orientacijo, tresenje, upočasnjeni gibi, počasno mišljenje, manj izrazita obrazna mimika, povečan mišični tonus, v skrajni fazi še prividi, prisluhi, itd.

Kako se lahko borimo zoper bolezen?

Največ lahko naredimo preventivno, saj se ob pojavitvi bolezni le-te ne da pozdraviti, ampak se lahko samo upočasni njeno napredovanje in blaži simptome. Zato je toliko pomembneje, da skrbi za svoje mentalno zdravje namenjamo dovolj skrbi že prej. Največ lahko storimo samo z zadostno psihično in tudi telesno dejavnostjo. Veliko raziskav je pokazalo, da intelektualno delo lahko odloži ali celo zadrži pojav demence. Pri ohranjanju mentalnega zdravja je tako bistveno ostati miselno aktiven. Temu je namenjen miselni zajtrk, ki ga organizira Center znanja NM. Z zadostnimi miselnimi aktivnostmi tako lahko upočasnimo upadanje naših metalnih sposobnosti. Glede na to, da se demenca v starosti pojavlja v zelo veliko primerih in zanjo zaenkrat še niso našli zdravila, je redna miselna aktivnost gotovo najboljša preventiva in največ, kar lahko storite zase in svoje najbližje. Skozi miselno aktivnost se torej aktivira male sive celice in se tudi po upokojitvi poskrbi za aktivno življenje. Center znanja NM v ta namen 1x tedensko organizira skupinska srečanja, kjer starostniki krepijo svoje možganske funkcije ob zabavnih miselnih aktivnostih.

© 18. 05. 2024 - hitrinakup. Oglaševanje.